Dnia 3 listopada 2023r  w sianowskim Kinie Zorza, już po raz 6 zorganizowaliśmy święto dla NGO!  Gościliśmy  44 organizacje pozarządowe z terenu Powiatu Koszalińskiego (ok. 120 osób), przedstawicieli gmin z Będzina, Biesiekierza, Sianowa, Świeszyna, Bobolic, Polanowa i ze Starostwa Powiatowego, a także  członków Powiatowej (z Koszalina) i Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego z Sianowa oraz Radnych Rady Miejskiej z Gminy Miasta Sianów.

To był czas pełen atrakcji i cudownej atmosfery! Wydarzenie zostało objęte honorowym Patronatem Starosty Koszalińskiego i Burmistrza Gminy i Miasta Sianów.

Wieczór zainaugurowali Burmistrza Sianowa p. Maciej Berlicki i Wicestarosta Powiatu Koszalińskiego p. Tomasz Tesmer. W swoich wystąpieniach oboje podkreślili ważną rolę organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w podejmowaniu licznych działań na rzecz rozwoju małych ojczyzn, ich bogactwa pomysłów, dorobku kulturalnego, pielęgnowania tradycji, kultury, działań sportowych, społecznych czy edukacyjnych. Wicestarosta zachęcił przedstawicieli III sektora do aplikowania w trwającym naborze na członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego (II kadencji) i zaakcentował rolę dialogu obywatelskiego w planowaniu działań i współpracy międzysektorowej.
Frekwencja społeczników po raz kolejny miło nas zaskoczyła. Tym razem Powiatowy dzień NGO zorganizowaliśmy w nieco odmiennej formule.  Uczestnikom zaserwowaliśmy prawdziwą ucztę  kulturalną – komedię dell`arte, napisaną przez włoskiego pisarza Dario Fo – Laureata Literackiej nagrody Nobla pn. „Związek otwarty” w wykonaniu aktorów z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego
z Koszalina.

Po spektaklu teatralnym, uczestników spotkania zaproszono na poczęstunek i smakowite, słodkie wypieki. Część z nich, specjalnie na tę okoliczność, upiekły gospodynie z sianowskich Kół Gospodyń Wiejskich – za co bardzo im dziękujemy 😊 W foyer była przestrzeń na wspólne rozmowy, pamiątkowe zdjęcia na pomarańczowej ściance NGO, smakowanie produktów regionalnych (od gospodyń wiejskich) i wyrobów cukierniczych. W tle wyświetlano filmy i zdjęcia o  organizacjach pozarządowych, o zrealizowanych przez nie inicjatywach ekologicznych, występach artystycznych, szkoleniach, akcjach charytatywnych i pomocowych. W kąciku ciekawostek rozdawano ulotki, plakaty promujące organizacje w Powiecie Koszalińskim, publikacje tematyczne i torby ekologiczne.

Dziękujemy Wam za wspaniały czas, za szczere rozmowy, pomysły, otwarte serca i ciekawe inicjatywy. O wszystkich warto mówić, je nagradzać i upowszechniać w regionie. Dzień Organizacji pozarządowych służy zacieśnianiu kontaktów i wspólnemu świętowaniu!

Na terenie Powiatu Koszalińskiego funkcjonuje ok. 350 organizacji pozarządowych (klubów sportowych, ochotniczych straży pożarnych, stowarzyszeń i fundacji, kół gospodyń wiejskich i in.), które działają w obszarze pożytku publicznego gł. w sferze sportu, edukacji, kultury, pomocy społecznej, pielęgnowania tradycji polskiej, dziedzictwa kulinarnego, turystyki, ratownictwa i bezpieczeństwa publicznego, na rzecz seniorów, osób niepełnosprawnych, dzieci czy rozwoju swoich małych ojczyzn, w których na co dzień działają.

To bogactwo sił, zasobów i działalności liderów, które wyróżniają SEKTOR POZARZĄDOWY wśród nas! Za to WAM serdecznie dziękujemy i życzymy nieustających sił i pasji do działania.

Powiatowy Dzień NGO w Sianowie – zorganizowano w ramach projektu: „Dialog obywatelski i partycypacja w Powiecie Koszalińskim” ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i  Powiatu Koszalińskiego, we współpracy z Gminą Sianów i Sianowskim Centrum Wiedzy.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii w wykonaniu Dawida Marcinkowskiego.

Skip to content